Leto je vreme godišnjih odmora, bilo da ćete putovati sa svojom decom, ili ostati u gradu, predlažemo vam da ga provedete aktivno.
Svaki dan je prilika za učenje. A prilike ne smemo propuštati!
U vaspitanju predškolskog deteta, imamo dva pojma sredine za učenje. Fizičku sredinu za učenje, onu u kojoj dete boravi, i sredinu za učenje koja podrazumeva sveukupnost odnosa izmedju deteta i odraslih osoba, kao i deteta sa drugom decom.
Ukoliko dete boravi u sredini podsticajnoj za učenje i istraživanje, i na to bude pozivan i usmeravan od strane vaspitača ili druge odrasle osobe, dete se razvija u zainteresovanu i radoznalu osobu što je preduslov za dobar razvitak.
Detetu u predškolskom uzrastu je potrebna sredina koja predstavlja izazov za učenje, istraživanje, eksperimentisanje i ispitivanje različitih ideja. Takva sredina se često nalazi u prirodi.
Dragi roditelji, nemojte se plašiti pada deteta, prljave garderobe ili sitne ogrebotine! Pustite da dete istražuje i uči. Naučiće i nešto iz tog pada. Pridružite mu se! Odgovorite na svako njegovo pitanje, smisleno i rečima koje dete razume.
Mesta za učenje u prirodi i od prirode:
- dvorište kuće;
- igralište;
- bašta na selu;
- mini zoo vrt;
- sitnije životinje čije je čuvanje moguće u stanu kao što su pas, mačka, ribice, hrčak…
- izletišta na Fruškoj Gori;
- parkovi;
- obala reke;
- Prirodnjački muzej;
- Izviđači;
- Festival nauke, Noć istraživača…
Dali smo predloge koji su u blizini našeg grada, ali po istom principu možete pronaći slična mesta i u svojoj okolini.
Šta deca mogu naučiti u prirodi?
Funkcionisanje i postojanje drugih živih bića, funkciju vode, rastresitost materijala, ukuse, mirise, boje… Podstiče se senzorni razvoj, motorički razvoj, fizički razvoj, intelektualni razvoj.
Pored napretka tehnike, čije je poznavanje neminovno u savremenom svetu, odvojite vreme i za upoznavanje prirode, i naučite dete koje ima mesto u njoj.
pedagog, Ivana Kevac